Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Položenie koberca

Položenie koberca

Koberce patria k najčastejšie používaným podlahovým krytinám. Nie je sa čo diviť, lebo majú množstvo výhod: koberec izoluje teplotu a tlmí kročajový hluk. Vďaka obrovskej ponuke materiálov, farieb a vzorov sa dá docieliť takmer akýkoľvek priestorový účinok. Podlahové krytiny z prírodného vlákna, napríklad z juty, kokosu a sisalu, navyše regulujú vlhkosť vzduchu a zabezpečujú tak príjemnú klímu v miestnosti.

*Trvanie môže v značnej miere závisieť od veľkosti miestnosti, materiálu a spôsobu pokládky. Uvedený príklad platí pre miestnosť veľkú 20 m².

1 - Krok za krokom 2 - Nákupný zoznam
3 - Zoznam náradia
Príprava

Krok 1 - Príprava

Najprv vyrovnajte nerovnosti a trhliny podlahy pomocou tmeliacej masy. Zbavte podlahu prípadných nečistôt a zvyškov lepidla zo starej podlahovej krytiny. Dôležité je, aby bol podklad pri pokládke koberca suchý.

Položenie koberca

Krok 2 - Položenie koberca

Koberec voľne rozložte v miestnosti. Pri stenách by mal presahovať cca 10 cm. Nechajte koberec na niekoľko hodín voľne rozprestretý (napr. cez noc), aby sa vyrovnali záhyby. Podlahová krytina z prírodných vlákien sa musí aklimatizovať min. 24 hodín pri izbovej teplote. Zmerajte jednotlivé pásy s rezervou cca 2 %, pretože sa materiál môže z dôvodu kladných hygroskopických vlastností zraziť.

Predbežné pristrihnutie koberca

Krok 3 - Pristrihnutie koberca

Zatlačte koberec pomocou reznej hrany alebo zadnej strany nožníc do bočných rohov miestnosti. Koberec narežte pomocou noža na koberce a reznej hrany na predbežný rozmer. Pred prilepením nechajte cca 10 cm presah na „odpad“.

Prilepenie koberca

Krok 4 - Prilepenie koberca

Na prilepenie použite špeciálne lepidlo alebo obojstrannú lepiacu pásku. Ak je koberec z prírodného vlákna alebo ak má spodnú stranu z netkaného vlákna, je optimálne použiť lepiacu pásku. Lepidlo naneste na kraje a celú plochu. Pri menších plochách nalepte lepiacu pásku len na okraji koberca, v prípade väčších plôch ju nalepte okrem okrajov aj priečne po celej ploche. Koberec pevne pritlačte pomocou akéhokoľvek predmetu s veľkou plochou.

Celoplošné prilepenie koberca

Krok 5 - Celoplošné prilepenie koberca

V prípade podlahovej krytiny z prírodného vlákna, ktorú je potrebné lepiť celoplošne, naneste na podklad lepidlo a rovnomerne ho rozotrite ozubenou stierkou – najprv len v polovici miestnosti. Vrstva lepidla by mala byť hrubá min. 600 g/m², ozubenie stierky B2. Koberec položte na mokré lepidlo.

Dôležité: Rezné hrany je potrebné navlhčiť lepidlom. Koberec zatlačte do lepidla a vyrovnajte ho smerom do strán pomocou valčeka. Opravy uskutočnite ihneď a miestnosť dobre vyvetrajte

Vnútorné rohy

Krok 6 - Vnútorné rohy

Po prilepení celkom odrežte presahujúce okraje (postup ako v kroku 3). Vo vnútorných rohoch koberec najprv diagonálne narežte. Nenarezávajte koberec až k podlahe. Dbajte vždy na to, aby ste mali ostrú čepeľ (pravidelne ju vymieňajte!).

Prispôsobenie vnútorných rohov

Krok 7 - Prispôsobenie vnútorných rohov

Presahujúci koberec jednoducho zatlačte do rohov. Potom môžete úplne odrezať prečnievajúce časti koberca aj vo vnútorných rohoch bez toho, aby ste odrezali príliš veľký kus.

Vonkajšie rohy

Krok 8 - Vonkajšie rohy

Narežte koberec, ale opäť nie až k podlahe. Presahujúci koberec môžete jednoducho odrezať presne rovnakým spôsobom bez zatláčania, rovnako ako pri vnútorných rohoch.

Druhý pás koberca

Krok 9 - Druhý pás koberca

Ak vám jeden pás koberca nevystačí, musíte ho nadstaviť. Položte pritom oba pásy s presahom cca 3–5 cm cez seba a prerežte ich pomocou noža na koberce. Takto získate plynulé napojenie. Dbajte na to, aby sa pozdĺžny smer a vzory pásov koberca zhodovali. Zistíte to tak, že prejdete po koberci prázdnou fľašou. Vlákna sa pritom vždy ohnú v pozdĺžnom smere.

Dverné rámy a prahy

Krok 10 - Dverné rámy a prahy

Pri dverných rámoch a prahoch je potrebné pracovať s veľkou presnosťou: zatlačte koberec tupou stranou noža do rohu, potom ho odrežte cca o pol centimetra vyššie. Krátky presah koberca zatlačte nožom pod prah dverí. Zakryte koberec pozdĺž stien soklovou lištou. Lištu priskrutkujte pomocou aku skrutkovača.

Prechod ku schodom

Krok 11 - Prechod ku schodom

Koberec na mieste prechodu ku schodom zafixujte pomocou kovovej lišty.

Nákupný zoznam

 • 5x6 m koberca (Š x D vrátane výklenku dverí a bezpečnostnej rezervy)
 • Cca 30 m lepiacej pásky alebo obojstrannej lepiacej pásky
 • Cca 22 m ukončovacích líšt, štvrťkruhových líšt alebo podlahových líšt vrátane odpadu
 • Oceľové klince
 • Tmeliaca masa

Zoznam náradia

 • Kobercový nôž
 • Hákové/trapézové čepele
 • Maliarsky valček (pri zaistení)
 • Zúbkovaná špachtľa (pri lepení)
 • Pravítko na koberce
 • Nožnice
 • Špachtľa
 • Kladivo
hore