Tapetovanie stien

Tapetovanie stien

Nový obklad na stenu môže úplne zmeniť atmosféru miestnosti. Mnoho rozličných materiálov a obrovský výber dizajnov je prísľubom toho, že si môžete steny vo všetkých miestnostiach úplne prispôsobiť svojim individuálnym želaniam.

Najpopulárnejšími tapetami sú stále drsné vláknité tapety, pretože sú skutočne všestranné. Sú vhodné na stenu, ako i na strop, dajú sa niekoľkokrát pretrieť a počas manipulácie s nimi dokážu tieto tapety jednoducho vyrovnať malé nerovnosti a trhlinky v podklade.

Typická štruktúra, z ktorej je odvodený ich názov, obsahuje drevené vlákna, ktoré sú zapracované do papierových vrstiev tapety – takto vzniká drsná vláknitá štruktúra.

1. Papierové a vliesové tapety 2. Vinylové a penové vinylové tapety
3. Tapety so skleneným vláknom 4. Na čo nesmiete zabudnúť pri kúpe tapiet
Papierové a vliesové tapety

1. Papierové a vliesové tapety

Papierové tapety a papierové tapety s potlačou, ktoré sú potlačené farebne alebo majú špeciálnu povrchovú štruktúru, pozostávajú z viacerých papierových vrstiev. Pred tapetovaním ich musíte pás za pásom potrieť lepidlom a predmäkčiť. Pri tapetách so vzormi dodržiavajte návod (údaje sú priložené ku každej rolke tapiet), pásy musia byť navzájom správne uložené, aby vzor prebiehal rovnomerne.

Veľmi jednoduchá je práca s vliesovými tapetami, pretože ich nie je potrebné ani natierať lepidlom ani namáčať, aby zmäkli. Stačí stenu riadne a rovnomerne natrieť vliesovým lepidlom a suchú vliesovú tapetu potom v pásoch pripevniť na stenu. Okrem toho vliesová tapeta na rozdiel od iných druhov tapiet nemení svoj tvar. Nerozťahuje sa, keď je vlhká a nezmršťuje sa po zaschnutí. Okrem toho uľahčuje budúcu rekonštrukciu, pretože aj po rokoch môžete takúto tapetu za sucha stiahnuť v pásoch zo steny.

Vinylové a penové vinylové tapety

2. Vinylové a penové vinylové tapety

Pre silne namáhané priestory (napr. chodby alebo detské izby) je vhodné použiť vinylové alebo penové vinylové tapety. Vinylové tapety sú umývateľné a ťažko zápalné. Ako veľmi užitočná sa môže v detských izbách osvedčiť práve prvá z týchto vlastností. Pri odstraňovaní týchto tapiet dbajte na to, aby ste oddelili len vrchnú vinylovú vrstvu. Dá sa jednoducho stiahnuť zo steny, následne ostane na stene len nosná vrstva, tzv. makulatúra (základná tapeta), ktorú môžete jednoducho pretapetovať novou tapetou.

Tapety so skleneným vláknom

3. Tapety so skleneným vláknom

Táto najodolnejšia tapeta je vyrobená z tkaniny zo skleneného vlákna. Vďaka svojej enormne vysokej pevnosti v ťahu chráni steny, zakrýva drobné trhlinky ešte lepšie než tapeta z dreveného vlákna, je ťažko zápalná a je odolná voči vode. Tapeta so skleneným vláknom sa často používa vo veľmi namáhaných priestoroch, ako schodiská, chodby či kancelárie.

Na čo nesmiete zabudnúť pri kúpe tapiet

4. Na čo nesmiete zabudnúť pri kúpe tapiet

Počet tapetových roliek by ste mali radšej spočítať s väčšou rezervou. Osobitne náročné je vypočítanie množstva tapiet so vzormi, pretože v tomto prípade musíte počítať s väčším množstvom odrezkov. Na súvislé plochy stien použite vždy tapety s rovnakými výrobnými číslami, aby ste predišli farebným odchýlkam. Pri výbere lepidla je rozhodujúca skutočnosť, aby bolo vhodné pre podklad a druh tapety.

  • Rezervácia a vyzdvihnutie
  • Overiť dostupnosť v predajni
  • Veľký výber produktov
hore