Klimatizačná technika

Klimatizačná technika

Klíma v miestnosti je tvorená zmesou teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti, výparov farieb, podlahových krytín a elektroprístrojov. Teplota a vlhkosť sa dá regulovať ľahko. Krátke vetranie niekoľkokrát za deň udržuje čerstvý vzduch a zabraňuje vzniku pliesní. Pre ľudský organizmus je ideálna izbová teplota od 18 do 21 stupňov a relatívna vlhkosť vzduchu od 50 do 60 percent. Tieto hodnoty  zabezpečia, že sa cítime dobre a naša výkonnosť je optimálna. Keď však teploty vonku stúpnu, vetranie už často nestačí. V takýchto prípadoch zabezpečia príjemné ochladenie ventilátory a klimatizačné jednotky. Prečítajte si, kam je najvhodnejšie umiestniť takéto prístroje a na čo by ste mali dbať pri kúpe.

1. Všestranní vševedi: klimatizácie 2. Nenároční pomocníci
3. Zvlhčovače a odvlhčovače vzduchu 4. Predsudok 1: požierač energie
5. Predsudok 2: zdroj hluku
Všestranní vševedi klimatizácie

1. Všestranní vševedi: klimatizácie

Skvelý výber: či už mobilné klimatizačné jednotky s funkciou chladenia a odvlhčovania, tiché systémy s oddelenou vnútornou a vonkajšou jednotkou alebo multifunkčné prístroje, ktoré majú navyše aj funkciu vykurovania a filter na čistenie vzduchu – klimatizačné jednotky dokážu jednoducho viac! V závislosti od typu prístroja regulujú nielen teplotu v miestnosti (chladenie a príp. kúrenie), ale aj vlhkosť vzduchu. Klimatizačné jednotky odoberajú navyše aj vlhkosť zo vzduchu. Ak je 25 stupňov a 40-percentná vlhkosť vzduchu, cítime sa príjemnejšie a sviežejšie ako pri 60-percentnej vlhkosti vzduchu s tou istou izbovou teplotou. Platí základné pravidlo: teplota v miestnosti by sa nemala príliš ochladiť a nemala by byť nižšia o viac ako 6 stupňov ako teplota vonku.

Malý podnikateľ pracujúci doma sa často vyhýba drahej kúpe kompletne inštalovanej klimatizácie. Mobilné klimatizačné jednotky predstavujú vynikajúcu alternatívu pre (pracovné) miestnosti s vysokou tvorbou tepla, ako napríklad pekárne, počítačové miestnosti atď.

Nenároční pomocníci

2. Nenároční pomocníci

Najjednoduchším pomocníkom v lete je ventilátor. Teplotu v miestnosti síce nezníži, ale pomáha lepšie odparovať pot z pokožky. Aby ste si mohli vychutnávať chladný vánok, mali by ste pri používaní ventilátorov myslieť na to, že neustále víria prach a vzniká prievan. Citlivé osoby by mali radšej pouvažovať o kúpe komfortnejšej klimatizácie. Ale aj napriek tomu sú ventilátory praktické: dajú sa postaviť všade a náklady na obstaranie sú zvyčajne nízke. K dispozícii sú rôzne stojanové a stolové ventilátory aj s viacerými rýchlostnými stupňami.

Zvlhčovače a odvlhčovače vzduchu

3. Zvlhčovače a odvlhčovače vzduchu

V pivnici je vlhko, v príjemne vykúrenej obývačke naopak vlhkosť vzduchu rapídne klesá. Efektívnym pomocníkom proti vlhkým miestnostiam, plesniam a stuchline sú odvlhčovače. Optimálnu klímu v miestnosti s príliš suchým vzduchom zabezpečia zvlhčovače vzduchu.

4. Predsudok 1: požierač energie

Jednotlivé klimatizačné zariadenia sa vzájomne výrazne líšia svojím výkonom a spotrebou energie. Informujte sa už pri kúpe o type prístroja a dbajte na to, aby výkon prístroja zodpovedal veľkosti miestnosti. Vďaka tomu vás jeden deň prevádzky v lete nebude stáť viac ako jedno euro.

5. Predsudok 2: zdroj hluku

Osobám citlivým na hluk môže byť zvuk klimatizácie veľmi nepríjemný, najmä v spálni. Potom je na mieste otázka: Prečo ho jednoducho „nerozdeliť“? Oddelené systémy sú prístroje s vnútornou a vonkajšou jednotkou, ktoré sú vzájomne spojené hadicou. „Hlučný“ kompresor sa v takom prípade nachádza na vonkajšom prístroji. Oddelené prístroje sú vďaka tomu podstatne tichšie.

  • Rezervácia a vyzdvihnutie
  • Overiť dostupnosť v predajni
  • Veľký výber produktov
hore