Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Izolácia vykurovacieho potrubia v 6 krokoch

Remeselníčka stojí pred čiastočne izolovaným vykurovacím potrubím.

Izoláciou vykurovacieho potrubia môžete šetriť energiu s relatívne malým úsilím, a to najmä pri starších vykurovacích systémoch. Izolačný potenciál vykurovacieho zariadenia závisí samozrejme od jeho veľkosti, často sa však podceňuje. Dobrou izoláciou môžete ušetriť množstvo energie najmä vtedy, keď potrubie vedie chladnými pivničnými priestormi.

Na izoláciu sú k dispozícii izolačné hadice z rôznych materiálov, ako napr. plast, minerálna vlna alebo guma. Guma je vďaka svojej proužnosti zvlášť vhodná na izoláciu kľukatých systémov potrubia. Vzhľadom na to, že zariadenie musí byť v priebehu realizácie projektu vypnutné, je lepšie realizovať projekt v lete.  

1 - Krok za krokom 2 - Zoznam materiálov
3 - Zoznam náradia
Remeselníčka meria vykurovacie potrubie v pivnici.

Krok 1 - Vymeranie potrubia a výpočet spotreby materiálu

Najskôr musíte zistiť množstvo potrebného izolačného materiálu. Pomocou metra zmerajte dĺžku potrubia v pivnici, prípadne aj v obytných priestoroch domu. Zapíšte si namerané dĺžky, spočítajte ich a výsledok zaokrúhlite radšej nahor ako nadol. Podľa zákona by hrúbka izolačného materiálu v nevykurovaných miestnostiach mala zodpovedať priemeru potrubia. Často sa stáva, že potrubia vedú blízko pri sebe – v takom prípade by ste mali skontrolovať, koľko materiálu je možné reálne spracovať. Vo výpočtoch treba brať do úvahy aj prekážky, ako napríklad čerpadlá alebo ventily.

Remeselníčka vypína systém vykurovania.

Krok 2 - Izolácia vykurovacieho potrubia: príprava

Pred obložením vykurovacieho potrubia bude potrebná príprava: vypnite systém vykurovania a počkajte, kým sa potrubie úplne ochladí.

Remeselníčka pozdĺžne reže izolačnú hadicu.

Krok 3 - Izolácia priamych úsekov: narezanie izolačných hadíc

Presne zmerajte izolačné hadice a odrežte ich na pozdĺžnych stranách rezacím nožom alebo pílkou. Pracujte dôkladne: jednotlivé časti izolácie musia neskôr k sebe presne priliehať.

Remeselníčka nanáša izolačný obal na vykurovacie potrubie.

Krok 4 - Nasadenie izolačných obalov

Potom nasaďte pripravené izolačné hadice na potrubie. Spojte konce samolepiacim švom a stlačte ich pevne dokopy. Postupujte dôkladne a dávajte pozor na to, aby medzi izolačnými prvkami nevznikali žiadne medzery.

Remeselníčka spája hadice, ktoré boli zrezané do úkosu v rohovom spoji.

Krok 5 - Izolácia ohybov a prekážok

Pri izolácii ohybov závisí postup od použitého izolačného materiálu. Kaučukové hadice sa vo väčšine prípadov môžu jednoducho obložiť okolo ohybu. V prípade tvrdších materiálov, ako napríklad plast alebo minerálna vlna, pomáhajú zárezy, ktoré vyrežete alebo vypílite do hadíc. Máte dve možnosti: narežte šikmo dve časti izolačnej hadice a priložte ich k sebe šikmými plochami v ohybe potrubia. Alebo môžete kúpiť špeciálne rohové spojovacie prvky či T-kusy.

T-kusy sa v systéme potrubí môžu hneď používať nezávisle od izolačného materiálu: na vhodnom mieste vyrežte otvor v priemere potrubia do otvorenej strany hadice. Potom posuňte hadicu odchádzajúceho potrubia pokiaľ možno čo najbližšie k výrezu.

Prilepte izolačný materiál čo najbližšie k prekážkam, ako sú armatúry alebo ventily. Pre krátke úseky medzi dvoma prekážkami sa dajú vyrezať a nalepiť presne tvarované časti.

Remeselníčka ovíja miesto spojenia dvoch izolačných prvkov izolačnou páskou.

Krok 6 - Zalepenie rozhraní

Izolácia musí tesne priliehať – dôkladne prelepte miesta spojov medzi jednotlivými časťami izolačnou alebo pletivovou páskou, tak, že prvky priložíte k sebe, aby sa dotýkali, a potom ich dôkladne oblepíte.

Zoznam materiálov

  • izolačné hadice
  • rohové spojovacie prvky a T-kusy
  • izolačná alebo pletivová páska

Zoznam náradia

  • píla
  • rezací nôž
  • skladací meter
hore