Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Palivo do krbu a pece: vykurovanie drevom a uhlím

Heiz-Berater

Vzhľadom na stúpajúce ceny vykurovacieho oleja a plynu slávia krby, pece na drevo, uhlie a kachľové pece svoj návrat. Veľkou výhodou tohto druhu kúrenia je, že teplo vzniká tam, kde je potrebné - napr. v obývačke - bez toho, aby sa muselo zapínať ústredné kúrenie celého domu. Na kúrenie je vhodné drevo a uhlie.

Zhrnuli sme pre vás výhody a nevýhody používania dreva, drevených brikiet a brikiet z hnedého uhlia ako paliva, prinášame vám informácie o tom, ako správne zakúriť a ponúkame aj prehľad o rôznych peciach a krboch.

1. Drevo 2. Drevené brikety
3. Hnedouhoľné brikety 4. Ako správne rozkúriť drevo a hnedé uhlie?
5. Aké pece existujú?
Drevené polená pred horiacou krbovou pecou.

1. Drevo

Vďaka metódam moderného a dnes už väčšinou ekologického lesného hospodárstva je k dispozícii dostatok obnoviteľného dreva ako suroviny na účely vykurovania. Drevo sa tak z ekologického hľadiska stáva zmysluplným a obnoviteľným palivom.

Výhodami dreva je jednak jeho výhodná cena - pokiaľ si ho narúbete sami. Okrem toho sa dá ľahko zapáliť a vytvára aj výnimočnú atmosféru a pocit pohodlia. Na druhej strane má drevo výrazne nižšiu výhrevnosť (4,03 kWh/kg) ako hnedé uhlie či drevené brikety a zaberá pri skladovaní veľa miesta. Ďalej nie je vhodné na nepretržitú prevádzku pece, pretože je potrebné palivo stále prikladať.

Skladovanie
Najlepšie je uložiť drevené polená pod prístrešok. Drevo by sa v žiadnom prípade nemalo skladovať v pivnici alebo pod plastovou plachtou. Ideálne je drevo spaľovať po dvoj- až trojročnom skladovaní v suchu.

Aký druh pece je vhodný?
Palivové drevo sa môže spaľovať v krboch, kachľových peciach alebo peciach na drevo. Potrebný prívod vzduchu sa privádza zboku alebo zhora.

Ohniská neslúžia na spaľovanie odpadu. Papier preto nepatrí ani do krbu, ani do pece. Ako pomôcka na zapaľovanie by sa namiesto neho mal používať podpaľovač krbu.
Viaceré drevené pelety

2. Drevené brikety

Drevené brikety sa vyrábajú strojovým lisovaním dreveného odpadu, ako napr. pilín alebo drevnej múčky. Predpokladom je, že tieto nie sú nijako ošetrené. Vďaka tomuto postupu majú brikety nízky obsah vody len 10 %, vďaka čomu majú vysokú výhrevnosť v porovnaní s bežným drevom.

Oproti dreveným polenám majú drevené brikety jasné výhody. S hodnotou 4,8 až 5,5 kWh/kg majú značne vyššiu výhrevnosť a tvoria menej popola. Okrem toho potrebujú na skladovanie podstatne menej miesta, majú neutrálnu bilanciu CO2 a vyrábajú sa trvale udržateľným spôsobom z odpadových produktov drevospracujúceho hospodárstva. V porovnaní s uhlím sa síce drevené brikety dajú ľahšie zapáliť, majú však nižšiu výhrevnosť.

Aký druh pece je vhodný?
Drevené brikety sa rovnako ako normálne drevo môžu spaľovať v krboch, kachľových peciach alebo peciach na drevo. Potrebný prívod vzduchu sa privádza zboku alebo zhora.

Brikety z mäkkého alebo tvrdého dreva?
Brikety z mäkkého dreva sa ľahšie vznietia, ale horia rýchlo a nerovnomerne. Brikety z tvrdého dreva sa síce vznietia ťažšie ako brikety z mäkkého dreva, horia však dlhšie rovnomerným plameňom.

Stoh hnedouhoľných brikiet

3. Hnedouhoľné brikety

Hnedé uhlie je na rozdiel od dreva fosílne palivo, ktoré sa ťaží povrchovou ťažbou. V súčasnosti zažíva hnedé uhlie návrat vo forme brikiet na rozdiel od čierneho uhlia, ktoré sa používa čím ďalej tým menej.

Ich výhoda spočíva pritom v možnosti trvalej prevádzky s nepretržite prevádzkovanými pecami, vďaka čomu tvoria vhodný doplnok ústredného kúrenia. Hnedé uhlie horí pomaly a rovnomerne s vysokou výhrevnosťou 5,9 kWh/kg a potrebuje oveľa menej miesta ako drevené polená.

Nevýhodu hnedého uhlia predstavuje náročnosť jeho zapaľovania, ale predovšetkým jeho zlá ekologická bilancia: pri používaní sa uvoľňuje relatívne veľké množstvo oxidu uhličitého a hnedé uhlie nie je obnoviteľnou surovinou.

Aký druh pece je vhodný?

Teoreticky je síce možné spaľovať hnedouhoľné brikety aj v peci na drevo alebo krbe, vhodnejšie sú však špeciálne pece na uhlie. Rozhodujúce je, že pri týchto peciach sa vzduch privádza odspodu a nie zboku či zhora, čo je pri spaľovaní hnedého uhlia výhodou.

Uhoľné brikety môžete kombinovať aj s drevom. Drevo je ideálne na rozpálenie, lebo veľmi rýchlo vytvára veľké množstvo tepla. Potom priložte uhlie, aby ste nemuseli neustále prikladať drevo a udržala sa stála teplota.
Čerstvo rozpálené ohnisko s hnedouhoľnými briketami

4. Ako správne rozkúriť drevo a hnedé uhlie?

Drevo sa od hnedého uhlia odlišuje aj pri zapaľovaní: drevo horí rýchlejšie, hnedé uhlie potrebuje vyšší prísun energie, aby správne horelo. Týmto spôsobom sa správne zapaľuje krb alebo pec.

Na správne zapálenie krbového dreva vložte plochý kus dreveného polena rovnobežne s dvierkami na dno ohniska, zatvorte horný prívod a otvorte spodný prívod vzduchu. Položte jednu či dve podpaľovacie kocky alebo viacero triesok na poleno a zapáľte ich. Na zapaľovanie je vhodná aj kôra, raždie alebo drevené piliny. Hneď ako sa drevo rozhorí, môžete položiť na oheň ďalšie polená. Potom úplne otvorte horný prívod vzduchu a spodný prívod z polovice uzatvorte.

Pred zapálením drevených brikiet by ste mali jednotlivé kusy polámať a priestor ohniska naplniť maximálne do polovice. Zatvorte horný prívod vzduchu a naplno otvorte spodný prívod vzduchu. Položte podpaľovače alebo viacero triesok na kusy brikiet a podpáľte ich. Keď brikety horia, otvorte horný prívod vzduchu naplno a spodný prívod vzduchu z polovice zatvorte.

Pri hnedouhoľných briketách položte dostatočné množstvo drevených triesok a viaceré podpaľovače do ohniskovej komory. Na drevo položte dve až tri brikety a otvorte naplno spodný prívod vzduchu. Podpáľte drevené piliny a podpaľovače a keď sa brikety naplno rozhoria, môžete prívod vzduchu trochu privrieť.

Váza s jesenným lístím na rímse otvoreného krbu.

5. Aké pece existujú?

Predtým, ako si obstaráte krb či pec, musíte zistiť, či ich je možné v danej miestnosti postaviť. Naši pracovníci v predajniach OBI vám radi poradia a pomôžu pri výbere správnej pece alebo krbu. V zásade máte tieto možnosti:

Otvorený krb alebo kachľová pec

Klasickou možnosťou je krb alebo kachľová pec. Sú náročnejšie na postavenie, pretože sú spravidla murované.

Krbová pec

Krbová pec (tiež pec „cheminée“ alebo švédska pec) je cenovo veľmi výhodná alternatíva v porovnaní s otvoreným krbom a aj oveľa menej náročná na postavenie. Krbové pece sa jednoducho pripoja dymovou rúrou ku komínu a majú uzatvorenú, spredu presklenú ohniskovú komoru.

Stáložiarne kachle

Stáložiarne kachle sú určené špeciálne na trvalú prevádzku. Používajú sa najmä tam, kde sa má trvalo vykurovať pecou a kde sa pec nebude používať len príležitostne ako krbová pec.

Dielenská pec

Dielenské pece boli vyvinuté na vyhrievanie dielní a hál, použitie však nachádzajú aj v obytných oblastiach. Zmysel majú však len vo väčších priestoroch, pretože majú veľmi vysoký vyhrievací výkon. Tak stáložiarne kachle, ako aj dielenské pece sú dimenzované na trvalú prevádzku.

hore