Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Prehľad ventilátorov a klimatizačných jednotiek

Žena sa ochladzuje ventilátorom.

Keď sú horúce letné dni v obývacích a pracovných miestnostiach neznesiteľne teplé, existuje zopár možností, ako si napriek horúčave zachovať chladnú hlavu. Predstavíme vám ventilátory a klimatizácie a vysvetlíme princíp ich fungovania, ako aj ich výhody a nevýhody. Okrem toho vám vysvetlíme, kedy je najlepšie použiť jednotlivé prístroje.

1. Príčina horúčav v budovách 2. Tipy ako predísť horúčave
3. Kedy majú jednotlivé klimatizačné jednotky zmysel? 4. Ventilátory
5. Blokové klimatizačné jednotky 6. Delené klimatizačné jednotky (split)
Zimná záhrada s veľkou okennou plochou.

1. Príčina horúčav v budovách

Väčšinou sa teplo v budovách nahromadí vtedy, keď majú buď zlú, alebo žiadnu izoláciu. Horúčava do domu preniká aj veľkými okennými plochami bez ochrany pred slnkom, teda bez roliet, žalúzií alebo okenných fólií. Aj zle naprojektované zimné záhrady s veľkými okennými plochami sa pre takzvaný skleníkový efekt rýchlo vyhrejú, čím sa v miestnosti nahromadí veľké množstvo príliš horúceho vzduchu.

Zatemnené okno.

2. Tipy ako predísť horúčave

Cez deň, keď je horúco, by ste mali mať okná bezpodmienečne zatvorené. Vetranie má zmysel, až keď vonkajšia teplota klesne. Čerstvý vzduch odstráni nielen horúčavu, ale aj vlhkosť z miestností, a prispieva tak k predchádzaniu vzniku plesní. Rolety a žalúzie vás cez deň chránia pred horúčavou a mali by ostať úplne zatiahnuté. Ochrana pred slnkom mimo okna je pritom účinnejšia, lebo odráža slnečné žiarenie už vonku pred vstupom do obytných priestorov. Ochrana pred slnkom vnútri obytného priestoru odráža slnečné lúče až potom, ako sa dostanú dnu. Ochranné protislnečné fólie odrážajú slnečné lúče, a tým ponúkajú trvalú ochranu pred horúčavou, predovšetkým pri veľkých strešných oknách. Okrem toho by ste mali zapínať zdroje tepla, ako lampy, počítače a televízor, len vtedy, keď ich skutočne potrebujete.

Ak sa vo vašom rodinnom dome hromadí horúčava, je za určitých okolností zmysluplné uvažovať aj o energetickej sanácii. Dobrá izolácia fasády má svoje výhody aj v zime, lebo udržuje vykurovacie teplo vnútri miestností.

Klimatizačná jednotka a ventilátor v obývačke

3. Kedy majú jednotlivé klimatizačné jednotky zmysel?

Ak všetky vyššie opísané opatrenia nepostačujú na to, aby sa teploty v miestnostiach udržali na príjemnej úrovni, na rýchle ochladenie vám pomôžu ventilátory a klimatizačné jednotky. Typ zariadenia, ktoré bude pre vás najlepšie, závisí od miesta jeho použitia a v konečnom dôsledku aj od vášho rozpočtu. Jednoduchý ventilátor na ochladenie pri písacom stole stojí naozaj málo. Blokové klimatizačné jednotky sú už o niečo drahšie a hodia sa predovšetkým na mobilné použitie do malých miestností. Pri delených klimatizačných jednotkách (systém Split) musíte popri vyšších obstarávacích nákladoch rátať aj s náročnejšou inštaláciou.

Ventilátor umiestnený na podlahe.

4. Ventilátory

Ventilátor vám poskytne ochladenie rýchlo, výhodne a jednoducho. Udržiava vzduch v neustálom pohybe a nepretržite tak vytvára čerstvý vánok. Jeho akčný rádius je však veľmi obmedzený. Okrem toho neochladzuje vzduch v miestnosti a pri neustálom používaní vám môže vzniknutý prievan spôsobiť stuhnutie šije. Okrem toho nie je použitie ventilátora vždy vhodné pre jeho hlučnosť.

Bloková klimatizačná jednotka

5. Blokové klimatizačné jednotky

Ak potrebujete klimatizačnú jednotku, ktorá sa jednoducho inštaluje a je vždy pripravená na prevádzku, vyberte si blokovú klimatizačnú jednotku. Blokové klimatizačné jednotky sú predovšetkým vhodné pre malé miestnosti a vyžadujú len zásuvku a vyklopené okno. Teplo z vnútorného priestoru sa cez hrubú hadicu na odpadový vzduch, ktorá sa zavesí do štrbiny v okne, odvádza von. To je súčasne aj najväčšia nevýhoda týchto zariadení. Zabudovanými ventilátormi v zariadení sa v miestnosti vytvára podtlak, v dôsledku čoho sa teplý vzduch nasáva dovnútra cez štrbinu v okne. Tým sa znižuje chladiaci výkon. Okrem toho blokové klimatizačné jednotky spotrebúvajú príliš veľa elektrického prúdu.

Na okno a okenný rám je možné inštalovať špeciálnu fóliu, ktorá zabráni tomu, aby teplo, ktoré vytvárajú klimatizačné jednotky, prúdilo cez otvorené okná späť do miestnosti, resp. aby sa teplo tlačilo zvonku dovnútra.

Delená klimatizačná jednotka

6. Delené klimatizačné jednotky (split)

Delené klimatizačné jednotky pozostávajú z vonkajšej a vnútornej jednotky, ktoré sú spojené vedeniami s chladiacim prostriedkom. Vďaka tomuto rozdeleniu môžete najúčinnejšie ochladiť vzduch v miestnosti, a to všetko pri hlučnosti na znesiteľnej úrovni. Okrem vysokých obstarávacích nákladoch musíte mať na zreteli aj náročnejšiu inštaláciu. Najprv je potrebné do vonkajšej steny vyvŕtať otvor s priemerom približne 7 cm a vonkajšie zariadenie bezpečne namontovať na držiak. Dôležité je, že jednotky systému Split môžu inštalovať len certifikované odborné prevádzky, aby sa predišlo nechcenému unikaniu chladiaceho prostriedku. Jedinou výnimkou sú vopred naplnené jednotky Split, ktoré nájdete aj v predajni OBI.

Nikto sa nemusí vydať napospas letným horúčavám bez ochrany. Pre každý rozpočet, rôzne nároky a každé prostredie existuje vhodné klimatizačné opatrenie: od jednoduchého ventilátora až po blokové či delené (Split) klimatizačné jednotky.

hore