Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Správne vetranie

Žena otvára okno.

V závislosti od druhu zamestnania strávime čiastočne až 90 % dňa v uzatvorených miestnostiach. Preto má dobrý vzduch a zdravá klíma v miestnosti zásadný význam. Pravidelné vetranie je preto neodmysliteľné, avšak často nevetráme optimálne. Následkom môžu byť vyššie náklady na vykurovanie a tvorba plesní. Obom možno predísť celkom jednoducho, a to dodržiavaním niekoľkých jednoduchých pravidiel pri vetraní. OBI vám vysvetlí, čo je pri vetraní dôležité a ako môžete vytvoriť dobrú a zdravú klímu v miestnosti a súčasne usporiť energiu.

1. Význam správneho vetrania 2. Správne vetranie: vetranie nárazové, priečne a cez výklopné krídlo
3. Správne vetranie: kedy a ako dlho? 4. Dbajte na vlhkosť vzduchu
5. Špecifické vetranie v kúpeľni, kuchyni alebo pivnici
Roh okna s tvoriacou sa plesňou.

1. Význam správneho vetrania

Vetraním sa znižuje koncentrácia škodlivín vo vzduchu miestnosti. Pri dýchaní človek produkuje oxid uhličitý, ktorý vo vysokých dávkach škodí ľudskému zdraviu. Nielen nábytok a textílie, ale aj stavebniny môžu do vzduchu uvoľňovať škodliviny. Ak je vo vzduchu v miestnosti mnoho škodlivín, prejaví sa to na schopnosti koncentrovať sa a na pocite pohody. Cieleným vetraním sa vzduch v miestnosti, zaťažený škodlivými látkami, vymení za čerstvý.

Druhým dôležitým účinkom je regulovanie vlhkosti vzduchu. Cez deň štvorčlenná domácnosť odovzdá do vzduchu v miestnosti 10 až 12 litrov vody vo forme vodnej pary. Deje sa to nielen počas kúpania alebo sprchovania, ale aj pri činnostiach, ako je práca v domácnosti, hranie a spánok. Aj izbové rastliny uvoľňujú do vzduchu vlhkosť. Ak sa vlhký vzduch nevymení za čerstvý, suchší, vzniká nebezpečenstvo, že sa vytvorí pleseň.

Žena otvára okno kvôli nárazovému vetraniu.

2. Správne vetranie: vetranie nárazové, priečne a cez výklopné krídlo

Pri vetraní je dôležité, aby sa vzduch v miestnosti pokiaľ možno úplne vymenil. Najmä v chladných mesiacoch je to treba vykonať čo najrýchlejšie, aby sa tepelná strata minimalizovala. Najúčinnejšie sa výmena vzduchu podarí nárazovým alebo priečnym vetraním. Pod nárazovým vetraním sa rozumie úplné otvorenie okna pri zatvorených dverách miestnosti. Pri priečnom vetraní sa ešte k tomu doširoka otvoria aj protiľahlé dvere a v ideálnom prípade aj protiľahlé okno tak, aby vznikol prievan. Priečne vetranie je najúčinnejšia metóda vetrania, avšak pre vlastnosti stavby ho nie je možné urobiť v každej miestnosti.

Neodporúča sa okno na vetranie len vyklopiť, Výmena vzduchu pri vetraní s vyklopeným krídlom trvá 30 až 60 minút – až takmer päťkrát dlhšie ako pri nárazovom vetraní. Pri takomto dlhom čase sa ochladia steny a podlaha, čím sa zvyšujú náklady na vykurovanie. Silné schladenie múrov okolo okna navyše zvyšuje riziko tvorby plesne.

Otvorené okno pred zasneženými ihličnanmi.

3. Správne vetranie: kedy a ako dlho?

Frekvencia vetrania závisí od toho, ako intenzívne sa miestnosť využíva. Ako základné pravidlo platí, že miestnosti treba vetrať podľa využívania trikrát až štyrikrát denne. Ak ste cez deň doma len málo, postačí poriadne vyvetrať ráno a večer. Počas vetrania by sa mali termostaty na vykurovacích telesách odstaviť, aby sa zbytočne nespotrebovávala energia na vykurovanie.

Dĺžka vetrania závisí od vonkajšej teploty. Keďže výmena vzduchu prebieha rýchlejšie počas chladného obdobia, od decembra do februára postačí na nárazové vetranie 5 minút. Od júna do augusta by ste však mali vetrať 25 až 30 minút. Pre marec a november platí 10 minút ako orientačný čas, pre apríl, máj, september a október 15 minút. V lete by ste mali vetrať skoro ráno, keď je vonkajšia teplota ešte relatívne nízka. Počas vlhkých a horúcich dní môžete od vetrania upustiť.

Mechanický systém vetrania automaticky zabezpečí pravidelnú výmenu vzduchu a značne znižuje námahu. Pokiaľ projektujete novostavbu alebo prestavbu, oplatí sa o tejto možnosti pouvažovať.

Vlhkomer.

4. Dbajte na vlhkosť vzduchu

Ak chcete v miestnosti vytvoriť optimálnu klímu, mali by ste sledovať vlhkosť vzduchu. Optimálna miera vlhkosti vzduchu v miestnosti je medzi 40 a 60 %. Pri vyššej vlhkosti vzduchu hrozí predovšetkým v zime riziko vzniku zdraviu škodlivých plesní. Príliš suchý vzduch takisto nie je zdraviu prospešný a môže viesť k podráždeniu kože či slizníc alebo aj očí.

Vlhkosť vzduchu sa dá jednoducho kontrolovať vlhkomerom,ktorý si takisto môžete zakúpiť v predajni OBI. Použite najlepšie digitálny prístroj, ktorý poskytuje spravidla presnejšie výsledky merania. Príliš vysokú vlhkosť vzduchu môžete znížiť aj cieleným vetraním. Proti trvalo príliš suchému vzduchu v miestnosti pomôže zvlhčovač vzduchu.

Žena v sprchovej kabíne orosenej vodnou parou.

5. Špecifické vetranie v kúpeľni, kuchyni alebo pivnici

V kuchyniach a kúpeľniach je mimoriadne vysoké zaťaženie vzduchu vlhkosťou. Preto by sa bezprostredne po činnosti, pri ktorej vzniká vlhkosť, ako varenie či sprchovanie, malo vyvetrať, aby sa znížila vlhkosť vzduchu. Aj počas spánku telo uvoľňuje veľa vlhkosti. Preto by sa mala vetrať aj spálňa ihneď potom, ako vstanete.

Je potrebné pravidelne vetrať aj nevykurované priestory, lebo pri teplotách pod 15 °C vlhkosť kondenzuje. To platí aj pre pivničné priestory. Pivničné okná by však nemali byť otvorené nepretržite, aby sa minimalizovalo riziko vzniku plesní.

Predchádzajte rozdielom teploty medzi vykurovanými a nevykurovanými miestnosťami väčším ako 4 °C a dvere do nevykurovaných miestností majte zatvorené. Inak hrozí, že teplý vzduch bude kondenzovať na chladných stenách.

Správne vetranie teda nie je žiadna veľká veda. Pokiaľ si dáte pozor na pár pravidiel, pravdepodobne nebudete musieť bojovať s plesňami.

hore