Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Správne umiestnenie vykurovacích telies

Správne umiestnenie vykurovacích telies.

Pri projektovaní domu alebo novom zariaďovaní je zásadné umiestnenie jednotlivých vykurovacích telies v každej miestnosti. Čím lepšie bude umiestnenie a polohovanie radiátorov, tým účinnejšie budete môcť využívať ich vykurovací výkon. Týmto postupom môžete nielen udržať nízky účet za náklady na vykurovanie, ale budete chrániť aj životné prostredie.

V tomto návode vám poskytneme tipy na čo najlepšie umiestnenie vykurovacích telies v kuchyni, obývačke, spálni a v špeciálnom prípade v kúpeľni. Pritom vám predstavíme výhody a nevýhody mobilných vykurovacích telies a nakoniec vysvetlíme, prečo sú odrazové plochy pre sálavé teplo dôležité a ako môžete najlepšie odizolovať vonkajšie steny.

1. Kuchyňa, obývačka a spálňa: vykurovacie teleso pred oknom 2. Kúpeľňa: viacúčelové vykurovanie
3. Mobilné vykurovacie zariadenia: poloha, výhody a nevýhody 4. Správne izolujte a ušetríte
Mladá žena sedí na podlahe pred vykurovacím telesom pod oknom.

1. Kuchyňa, obývačka a spálňa: vykurovacie teleso pred oknom

Platí nemenné pravidlo: vykurovacie teleso by malo byť umiestnené na vonkajšej stene a v najlepšom prípade priamo pod oknom. To platí predovšetkým pre väčšie priestory, ako napríklad obývačku a spálňu alebo kuchyňu.

Pri polohe vykurovacieho telesa dávajte pozor, aby ste pokryli pokiaľ možno celú šírku okna. Môžete tak pôsobiť proti chladnému vzduchu, ktorý prúdi nadol z okennej tabule. Teplý, stúpajúci vzduch z nástenného vykurovacieho telesa sa potom v ideálnom momente spojí s klesajúcim vzduchom – a vzduch tak môže optimálne cirkulovať v miestnosti.

Ťažšie je, keď pod oknami nemáte žiadne alebo len málo miesta, napr. pri okenných priečeliach siahajúcich až po podlahu. Ak by ste postavili bežné ploché vykurovacie telesá priamo pred ne, bude to nielen neúčinné, ale aj nepekné. V takom prípade si zvoľte obzvlášť nízke vykurovacie telesá, ktoré siahajú asi po lýtka.

Vykurovanie kúpeľne.

2. Kúpeľňa: viacúčelové vykurovanie

V kúpeľni často nie je možné uplatniť bežné pravidlá na umiestnenie vykurovacieho telesa. Niektoré kúpeľne nemajú okno či vonkajšie steny, iné sú na bežné vykurovacie telesá primalé.

Tento problém môžete vyriešiť tvorivým spôsobom – inštalovaním plochých a vysokých vykurovacích telies do kúpeľne. Dobrou správou je, že tieto telesá majú aj ďalšie funkcie okrem vyhrievania miestnosti. Mnohé radiátory do kúpeľne fungujú napríklad ako držiaky, resp. sušiaky na uteráky, a môžete ich použiť aj na rozdelenie miestnosti. Existujú aj vyhrievané zrkadlá – typické orosenie po sprchovaní bude s týmito praktickými zariadeniami minulosťou. Viac o tejto téme sa dozviete v našom poradcovi Správne vykurovacie teleso pre každú miestnosť.

Pri výbere vykurovacích telies do kúpeľne sa orientujte najlepšie podľa ich druhotnej funkcie. Ploché a vysoké modely postavte čo najbližšie k sprche, a to aj vtedy, ak je niektorá stena miestnosti vonkajšia.

Mobilné vykurovacie teleso na bielom pozadí.

3. Mobilné vykurovacie zariadenia: poloha, výhody a nevýhody

Najväčšou výhodou elektrických radiátorov je jednoznačne ich flexibilita. Čo sa týka ich polohy, platia tu podobné pravidlá ako pre pevne inštalované vykurovacie prvky: tým, že mobilné zariadenia s ventilátorom postavíte blízko k vonkajšej stene a pod okno, zabezpečíte ideálnu cirkuláciu vzduchu. Mobilné vykurovacie telesá, ktoré fungujú na olej, zase umiestnite najlepšie do stredu miestnosti, lebo na stenách by mohli vzniknúť tmavé fľaky. Ďalej by ste nemali nikdy zakrývať elektrické radiátory – mohlo by to viesť nielen k ich poruche, ale aj nebezpečenstvu vzniku požiaru.

Najväčšou nevýhodou elektrických vykurovacích telies je ich vysoká spotreba energie. V dôsledku toho sú nákladnejšie a aj menej ekologické. Nepoužívajte mobilné vykurovacie telesá ako trvalé riešenie a používajte ich len v zriedka používaných miestnostiach bez vlastného vykurovacieho telesa alebo len sporadicky ako prídavný zdroj tepla.

Ploché vykurovacie telesá s odrazovou plochou pre sálavé teplo.

4. Správne izolujte a ušetríte

Keď vykurovacie telesá umiestnite pred alebo pod oknom, mali by ste k nim pripevniť aj odrážač tepla. Konštrukcia z oceľového plechu so styroporom vo vnútri znižuje tepelné straty pri okenných plochách a pomáha tak šetriť energiu.

Práve pri rekonštrukcii starších stavieb sú neustálym problémom príliš tenké vonkajšie steny. Preto je dôležitá prídavná izolácia príslušných miest za vykurovacím telesom, aby sa zabránilo plytvaniu cennej vykurovacej energie. Podľa toho, koľko miesta je medzi vykurovacím telesom a stenou, môžete na izoláciu použiť izolačné panely alebo fóliu, ktorá odráža teplo. Pracovníci v predajni OBI vám pri výbere radi pomôžu.

hore