Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Prehľad a užitočné informácie o motorových olejoch

Nalievanie motorového oleja do motora auta.

Mazanie, chladenie, čistenie: motorový olej má viaceré funkcie, vďaka čomu je významným faktorom v oblasti automobilov, ako aj v záhradníctve. Veľký výber variantov motorového oleja spôsobuje mnohokrát zmätok medzi spotrebiteľmi. Poradca OBI vám pomôže nájsť ten správny motorový olej na vaše účely. Zistite všetko o rôznych úlohách a s tým spojených požiadavkách na motorové oleje. Okrem toho vám predstavíme dôležité druhy motorového oleja, vysvetlíme uvoľnenie do predaja, triedy a normy a budeme sa zaoberať osobitnými požiadavkami na motorový olej v záhradníctve.

1. Úloha oleja v motore automobilu 2. Požiadavky na motorový olej
3. Druhy motorového oleja 4. Prísady (aditíva)
5. Triedy a normy motorového oleja 6. Motorový olej v záhradníctve
Automechanik vysvetľuje o motore a motorovom oleji.

1. Úloha oleja v motore automobilu

V aute, rovnako ako aj v kosačke pozostávajú motory z veľkého počtu pohyblivých kovových súčiastok, ktoré sa neustále trú o seba. Motorové oleje fungujú ako nevyhnutné mazivá, ktoré toto trenie znižujú. Oleje pritom pomáhajú chrániť motor pred poškodením a opotrebovaním.

Olej motor nielen maže, ale slúži aj na starostlivosť. Súčiastky, ako piest, ku ktorým sa chladiaci prostriedok dostane len veľmi ťažko, sa chladia a jemne utesnia. Olej okrem toho rozpúšťa usadeniny a bráni tvorbe nových – prispieva tým k tomu, aby bol motor čistý a chránený pred koróziou.

Motorový olej Liqui Moly 5W-30 Top Tec 4200.

2. Požiadavky na motorový olej

Vzhľadom na mnohorakosť úloh, ktoré má motorový olej plniť, sú aj požiadavky na akosť maziva vysoké. Mimoriadne dôležitá je napr. odolnosť voči vysokým teplotám. Mazacia schopnosť oleja musí byť zaručená pri všetkých teplotách, ktoré v motore môžu nastať. Ďalej musia motorové oleje účinne bojovať s nečistotou a brániť tvorbe škodlivých usadenín.

Vysoko kvalitné motorové oleje majú dlhšiu životnosť: motor sa tak rýchlo neznečistí a olej starne pomalšie. Obsiahnuté aditíva (prímesi) sú vyvinuté špeciálne pre typ vozidla a motora a sú prispôsobené intervalom výmeny podľa výrobcu vozidla. Dôležitú úlohu pri motorových olejoch zohráva aj téma ekologickej znášanlivosti: čím lepšie znižuje mazivo trenie, tým účinnejšie môže motor pracovať – z toho vyplýva nižšia spotreba energie, a tým sa zase šetrí životné prostredie.

Automechanik kontroluje, ktorý olej bude potrebný.

3. Druhy motorového oleja

Motorové oleje sa spravidla delia na 2 kategórie: minerálne a syntetické motorové oleje. Označenie môže naznačovať niečo iné, ale oba varianty sa vyrábajú z ropy. Minerálny olej je menej náročný z hľadiska výrobného procesu, vďaka čomu je aj lacnejší a rozšírenejší, avšak nie je tak výkonný ako syntetické základné oleje.

Čiastočne syntetické oleje sú väčšinou zmesou minerálneho a syntetického oleja. Do kategórie syntetických olejov patria aj napr. oleje Longlife alebo ľahkobežné oleje. Pri výbere oleja dodržiavajte údaje a špecifikácie od výrobcu.

Výmena oleja v osobnom automobile.

4. Prísady (aditíva)

Slovo „aditívum“ je odvodené od slova prísada, teda niečo „pridať“. V kontexte motorových olejov sa ako aditíva označujú všetky kvapaliny, ktoré majú vylepšiť vlastnosti základného oleja. K tomu patrí okrem iného predĺžená životnosť oleja, viskozita, protikorózna ochrana, ako aj čistiaca schopnosť a znižovanie trenia. Na rozdiel od tých prísad, ktoré už boli primiešané do hotových minerálnych či syntetických olejov, nemusí byť účinok externých aditív vždy zabezpečený.

Okrem prísad do motorového oleja sú v automobilovom priemysle dostupné aj iné aditíva, napr. do paliva alebo chladiacej kvapaliny. Pri palivách sa aditívami o. i. môže zlepšiť protikorózna ochrana. Utesňovač chladiča naproti tomu utesní aj tie najmenšie poškodenia v chladiacej sústave.

Motorový olej Castrol Edge 5W-30.

5. Triedy a normy motorového oleja

Ak chcete motorový olej kúpiť v OBI, najdôležitejším kritériom výberu je schválenie výrobcu. Pri koncepcii motorov udáva výrobca špecifikáciu motorového oleja.

V návode k vášmu automobilu si prečítajte, ktoré motorové oleje sú preň vhodné. To sa dá ľahko zistiť na základe číselného označenia (napr. schválenia MB 229.51 alebo VW 50400/50700). Pri nádobách s olejom dbajte aj na pojmy „schválené“ alebo „špecifikácia“. Aj keď je možné použiť olej bez schválenia – v prípade poškodenia by ste mohli stratiť nárok na záruku.

Okrem toho existujú určité triedy a normy pre motorové oleje: napríklad európska klasifikácia ACEA, ktorú používajú mnohí výrobcovia ako odporúčanie namiesto schválenia a tiež špecifikácia API. Avšak schválenie výrobcom platí samozrejme prednostne.

Kosačka s benzínovým motorom v záhrade.

6. Motorový olej v záhradníctve

Motorové oleje sa používajú aj v záhradníctve – napr. v motorom poháňaných zariadeniach, ako kosačky, traktory na trávu alebo motorové píly. Keďže ale relatívne malé motory záhradných prístrojov nemajú väčšinou žiaden olejový filter, treba motorový olej častejšie meniť. Intervaly výmeny by pritom nemali byť dlhšie ako samotná záhradná sezóna, t.j. olej je potrebné meniť aspoň raz ročne.

Pri kúpe motorového oleja v OBI na záhradkárske účely dbajte podobne ako v prípade olejov pre motorové vozidlá vždy na schválenia výrobcu. Predchádzajte tomu, aby sa pre všetky stroje v záhrade používal rovnaký olej – štvortaktný motor v kosačke si vyžaduje iný motor ako dvojtaktný motor v reťazovej píle.

hore