Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Druhy skrutkovačov a oblasti ich použitia

Muž uťahuje zásuvku skrutkovačom.

V žiadnom kufríku s náradím nesmie chýbať skrutkovač. Skrutkovač je v podstate náradie na ručné zaskrutkovanie a vyskrutkovanie skrutiek. Pre remeselníkov môže byť aku skrutkovač vhodnou alternatívou, ktorá šetrí sily. Preň potrebujete ešte nadstavce na skrutkovač (bity). Keďže existuje veľa variantov a typov – od tvaru hrotu po tvar rukoväte - jeden skrutkovač nikdy nestačí. V sortimente OBI sú skrutkovače dostupné často vo viacdielnych súpravách. Vraví sa, že na každý hrniec existuje vhodná pokrievka, a rovnako platí, že na každú skrutku nájdete vhodný skrutkovač. Urobte si obraz o rôznych druhoch skrutkovačov a ich používaní.

1. Štandardný tvar hrotu: skrutkovač s krížovým hrotom a s plochým hrotom 2. Špeciálne skrutkovače: šesťhranný skrutkovač a torxný skrutkovač
3. Materiál rukoväte: plast alebo drevo? 4. Nadstavce na skrutkovače/súpravy (bity)
5. Aký správny skrutkovač použiť? 6. Prehľad výrobkov
Skrutkovač s plochým hrotom a s krížovým hrotom

1. Štandardný tvar hrotu: skrutkovač s krížovým hrotom a s plochým hrotom

Skrutkovač s krížovým hrotom je vhodný na skrutky, ktorých hlava má drážky v tvare kríža (krížové skrutky). V podstate sa tu rozlišuje medzi skrutkami typu Pozidriv (PZ) a skrutkami typu Philips (PH). Jemné, z vnútorných rohov vychádzajúce línie hviezdy, sú charakteristické pre skrutky Pozidriv – tieto sa pri skrutkách Philips nevyskytujú. Profil krížového skrutkovača Pozidriv je plochejší a zasahuje inak do skrutky. Aby sa predišlo poškodeniu hlavy skrutky (a tiež aj skrutkovača), mali by ste pri kúpe a prípadne pri používaní bezpodmienečne dávať pozor na príslušné označenie skrutkovača.

Plochý skrutkovač slúži na zaskrutkovanie alebo vyskrutkovanie skrutiek s jednoduchou drážkou: takzvané skrutky s plochou alebo pozdĺžnou drážkou.

Torxový bit so skrutkami

2. Špeciálne skrutkovače: šesťhranný skrutkovač a torxný skrutkovač

V porovnaní s krížovými skrutkovačmi a plochými skrutkovačmi sa šesťhranné a torxné skrutkovače používajú oveľa zriedkavejšie. Napriek tomu by však nemali chýbať v žiadnej usporiadanej skrinke s náradím. Šesťhranné skrutkovače existujú v dvoch rôznych variantoch: buď na skrutky s profilom vnútorného šesťhrana, alebo s profilom vonkajšieho šesťhrana, tzv. nástrčný kľúč. S uhlovým skrutkovačom alebo s T-rukoväťou idú niektoré práce jednoducho lepšie od ruky.

Torxový profil vo forme šesťcípej hviezdy so zaoblenými hrotmi a priehlbinami garantuje vynikajúci prenos sily: torxové skrutkovače si preto vyžadujú relatívne menšiu silu. Aj v tomto prípade sú v OBI k dispozícii príslušné nástrčné kľúče.

Zaskrutkovanie skrutky pomocou skrutkovača do dreva.

3. Materiál rukoväte: plast alebo drevo?

Rukoväte sa v súčasnosti vyrábajú väčšinou z plastu. Voľba je ťažká: v prípade jednoduchých skrutkovačov je upevnenie zložené z 1-zložkového plastu. Celulózoacetátové rukoväte sú nárazuvzdorné a olejovzdorné. Optimálnu protišmykovosť zabezpečuje ergonomicky tvarovaná rukoväť z 2-zložkového plastu. Pri kúpe majte na zreteli aj tieto detaily: za priečny otvor v rukoväti sa skrutkovač môže napríklad nielen zavesiť. Druhým skrutkovačom prestrčeným cez otvor sa dá tiež zvýšiť pákový efekt. Zaoblené bezšvíkové tvrdé kryty minimalizujú trenie pri skrutkovaní. Ochrana hlavy rukoväte pred odkotúľaním zabezpečí, že skrutkovač sa sám od seba neskotúľa zo stola. Ak uprednostňujete prírodný materiál, v sortimente OBI nájdete aj skrutkovače s rukoväťou z tvrdého bukového dreva.

Verschiedene Bits in einem Set

4. Nadstavce na skrutkovače/súpravy (bity)

Bity sú krátke nadstavce na skrutkovače, väčšinou na aku skrutkovače, ale aj pre súpravy s držiakmi bitov a pre teleskopické skrutkovače, pri ktorých sa nadstavce dajú vymeniť prostredníctvom adaptéra. Bity existujú pre všetky možné profily skrutiek. Výhoda je úplne zrejmá: kedykoľvek máte poruke veľký výber a na uskladnenie bitov potrebujete relatívne málo miesta. Okrem toho je obstarávacia cena relatívne nízka a jednotlivé bity sa dajú bez problémov vymeniť. Pri veľmi hlbokých otvoroch alebo pri jemných prácach sa však v prípade pochybností odporúča predovšetkým jemnocit a klasický ručný skrutkovač. Pri bitoch sú relatívne veľké cenové rozdiely: rozhodujúci tu je materiál hrotu – ktorý určuje tvrdosť a krútiaci moment (to sa vzťahuje na skrutkovače aj bity). Štandardom je chróm-vanádiová oceľ – chróm-molybdén-vanádová oceľ a diamantový povlak sú určené pre mimoriadne tvrdé čepele.

Muž upevňuje skrutkovačom vypínač svetla.

5. Aký správny skrutkovač použiť?

Rozhodujúcou na výber správneho skrutkovača (a správnej skrutky) je spravidla súvislosť resp. spojitosť, v rámci ktorej uťahujete skrutky. Pokiaľ sami montujete nábytok, často sa používajú skrutky s profilom vnútorného šesťhranu. Ešte častejšie sa používajú dokonca pri kovových spojoch. Ak plánujete vykonávať elektroinštalačné práce, môže od výberu vhodného skrutkovača dokonca závisieť váš život: skrutkovač s ochrannou izoláciou čepele je pri elektroinštaláciách povinný. Tento musí byť vyrobený podľa normy EN 60900 a príslušne označený. Zmysluplná je na tomto mieste aj elektrická skúšačka napätia, ktorá sa spravidla dodáva v súprave.

Bei OBI wartet ein großes Sortiment an Schraubendrehern.

6. Prehľad výrobkov

Zásadne je cenovo výhodnejšie a úspornejšie kupovať skrutkovač v súprave. Miesto šetria aj multifunkčné skrutkovače, v ktorých rukovätiach sa dajú uskladniť bity alebo výmenné čepele. S jedným krížovým skrutkovačom alebo plochým skrutkovačom si nikdy nevystačíte: rozhodujúca je správna veľkosť, aby sa predišlo nadmernému opotrebovaniu, lebo pre každú skrutku treba použiť správny skrutkovač. Na základné vybavenie sa odporúča dobre vybavený kufrík s náradím. Ideálnou výbavou pre váš aku skrutkovač je rozsiahla súprava bitov. Multifunkčné náradie je obľúbený darček a môže byť veľmi praktický aj na cestu. Osobitné podmienky si vyžadujú špeciálne náradie: v sortimente OBI nájdete všetko od uhlového cez karburátorový skrutkovač až po precízny skrutkovač.

hore