Sortiment

Služby

Moja predajňa
Bratislava
Hodoninská ulica 25
84103 Bratislava
Zmeniť predajňu OBI
Naspäť
Zmeniť predajňu OBI
Vašu polohu nebolo možné nájsť
Zobraziť ostatné predajne
Nájdite OBI predajňu na mape

Create! by OBI
Žiaden sériovo vyrábaný tovar. Šikovný nábytok a doplnky v najnovšom dizajne – vyrobené Vami, poskytnuté nami.
Na stránku OBI Create

Vaše nastavenia prehliadača zakazuje používanie cookies. Ak chcete na stránke používať všetky funkcie neobmedzene, prosím povoľte používanie cookies a obnovte stránku.

Váš internetový prehliadač je zastaraný. Pre väčšiu bezpečnosť, rýchlosť a lepšiu skúsenosť s touto stránkou si aktualizujte svoj prehliadač.

Typy rozličných sekier a ich použitie

Výrub stromu sekerou.

Sekery potrebujeme nielen na rúbanie stromov. Rôzny typy sekier sú užitočné aj na záhradné práce. Domácemu majstrovi môžu slúžiť na opracovanie dreva a sú dôležitým pomocníkom napríklad vtedy, keď máte krb a chcete si sami pripraviť palivové drevo. Jednoručné a obojručné sekery sa líšia podľa spôsobu použitia. V tomto poradcovi OBI nájdete prehľad rozličných účelov použitia sekier, ako aj tipy, na čo dávať pozor pri kúpe náradia na rúbanie či štiepanie dreva.

1. Jednoručná alebo obojručná sekera – v čom je rozdiel? 2. Súčasti a sečný uhol jednoručných a obojručných sekier
3. Drevorubačské sekery – alternatíva motorovej píly pri výrube stromov 4. Štiepacie sekery na štiepanie palivového dreva
5. Jednoručné sekery – užitočné nástroje v záhrade a kuchyni 6. Sekera kompletne vyrobená z ocele alebo s dreveným poriskom?
7. Príslušenstvo: cepín a štiepací klin
Štiepeme drevo sekerou.

1. Jednoručná alebo obojručná sekera – v čom je rozdiel?

V dobre vybavenej dielni by sa mali nachádzať tak jednoručná, ako aj obojručná sekera. Obe majú odlišné uplatnenie a spôsob používania. Obojručné sekery sú ťažšie ako jednoručné a používajú sa na štiepanie veľkých kusov dreva. Pri práci s obojručnou sekerou sa náčinie spravidla uchopí obojručne za porisko, ktoré je asi dvojnásobne dlhé oproti jednoručnej sekere, a rozmachom sa prenesie čo možno najväčšia sila do sekery. Jednoručnú sekeru uchopíte do jednej ruky a môžete ňou napríklad odsekávať menšie vetvy a konáre od kmeňa.

Obojručná sekera s dreveným poriskom.

2. Súčasti a sečný uhol jednoručných a obojručných sekier

Sekera sa skladá z poriska – často nazývaného rukoväť – ďalej z kovaného klinu s hlavou a obojstranne naostrenej čepele. Rukoväť sekery môže byť drevená alebo plastová a slúži na uchopenie. Kovový diel, ktorý spája ostrie sekery s rukoväťou, sa označuje ako hlava. Aj jednoručné sekery môžu mať drevené alebo plastové porisko a klin, dostupné sú ale aj celooceľové jednoručné sekery – v tomto prípade sú porisko a klin vyrobené z jedného odliatku. Sečný uhol obojručných sekier je podľa oblasti použitia od 27 do 30 stupňov, zatiaľ čo sečný uhol jednoručnej sekery je o niečo menší. Výnimkou sú len drevorubačské sekery na výrub stromov: pri nich je sečný uhol od 40 do 60 stupňov. Platí pravidlo, že čím je drevo, ktoré chcete štiepať, tvrdšie, o to väčší by mal byť sečný uhol.

Drevorubačská sekera krátko pred použitím.

3. Drevorubačské sekery – alternatíva motorovej píly pri výrube stromov

Drevorubačské obojručné sekery, ako napovedá ich názov, sa používajú predovšetkým na výrub stromov. Prebieha to takto: drevorubačskou sekerou sa drevo rozsekne priečne k vláknam dreva, smer úderu je vodorovný. Ostrie drevorubačských sekier musí byť teda ostrejšie ako v prípade štiepacích sekier. Pri rúbaní stromov drevorubačskými sekerami sa najskôr vyseká klin do kmeňa na strane, do ktorej má nastať pád. Potom sa kmeň opracúva sekerou z druhej strany, až kým nepadne. K výhodám pri rúbaní stromov sekerou patrí na rozdiel od prác s motorovou pílou okrem iného nižšia hlučnosť. Okrem toho manipulácia s motorovou pílou nie je pre laikov bez rizika. Práve v prípade menších a samostatne stojacich stromov je vhodné použiť drevorubačskú obojručnú sekeru.

Štiepacia sekera (kálačka)

4. Štiepacie sekery na štiepanie palivového dreva

Štiepacie sekery sa používajú predovšetkým na prípravu palivového dreva. Predtým napílené kusy dreva sa položia na drevený klát a rozštiepia sa štiepacou sekerou zhora nadol. Pri štiepení je rozhodujúca predovšetkým úderná sila a v menšej miere ostrosť čepele. Preto je pri štiepacích sekerách výhodná relatívne vysoká hmotnosť klinu, sečný uhol je skôr menší. Palivové drevo sa dá štiepať okrem toho aj štiepacím kladivom alebo kladivovou sekerou. Pri tomto náradí nemusíte pri údere vyvinúť takmer žiadnu vlastnú silu, pretože štiepacie kladivo rozštiepi poleno vlastnou váhou.

Odstraňovanie menšieho bočného konára jednoručnou sekerou.

5. Jednoručné sekery – užitočné nástroje v záhrade a kuchyni

Menším variantom obojručnej sekery je jednoručná sekera. Napriek tomu, že jednoručné sekery majú menšiu údernú silu, umožňujú presnejšiu prácu. Malé jednoručné sekery sú často užitočné práve pri oddeľovaní menších konárov v záhrade. Jednoručnú sekeru môžete použiť aj na zaostrenie dreveného kola alebo naštiepenie malých kúskov palivového dreva na zakúrenie kachieľ. Takzvanou sochárskou sekerou môžete dokonca vykresávať sochy. Sekery sa používajú aj v kuchyni – napríklad na sekanie kostí.

Jednoručná sekera kompletne vyrobená z ocele

6. Sekera kompletne vyrobená z ocele alebo s dreveným poriskom?

Osobitným variantom sekery je jednoručná sekera vyrobená kompletne z ocele, ktorej porisko a klin sú z jedného kusu ocele. Jej výhodou je najmä mimoriadna stabilita a moderný dizajn. Celooceľové sekery sú však spravidla trochu ťažšie ako klasické modely s poriskom a klinom. V používaní sa však oba modely od seba nelíšia.

Štiepanie drevených klátov kálacím alebo štiepacím klinom.

7. Príslušenstvo: cepín a štiepací klin

Na prácu so sekerami je k dispozícii rozsiahla ponuka užitočného príslušenstva. Pomocou cepína môžete napr. drevom pohybovať alebo ho prepravovať. Cepín sa takisto skladá z dreveného poriska a kovaného klinu. Klin má však tvar háku, ktorý sa zatlčie do dreva. Zadná strana klinu sa môže používať ako kladivo. Na štiepanie dreva sa môže okrem toho použiť štiepací klin, ktorý sa do dreva zatĺka kladivom.

S vhodnou obojručnou a jednoručnou sekerou a náležitým príslušenstvom budete najlepšie vybavení na prácu v záhrade. Ak si aj naďalej nebudete istí, ktoré štiepacie náradie je pre vás na danú prácu najvhodnejšie, naši zamestnanci predajní OBI vám radi poradia.

hore